Кавоманія

Історія еспресо

Перші передумови виникнення еспресо з’явилися ще 1884 року, коли винахідник на ім’я Анджело Мориондо створив машину для приготування кави. На це його надихнули відвідувачі його бару, які вічно поспішають кудись. Створений апарат був розрахований на швидке варіння кави, а сам напій, що виготовляється, отримав назву «Еспресо». Однак це не те, про що ми сьогодні говоритимемо. Готовий продукт більше був схожий на нинішню фільтр-каву, ніж на espresso.

Наступний виток історії напою одержав свій початок у 1901 році. Інший місцевий винахідник із Мілана на ім’я Луїджі Беззара модернізував машину, розроблену Моріондо. Агрегат складався з ряду варильних груп та отримав унікальний елемент – відсік для зберігання меленої кави. Проблема пристрою була в тому, що через нагрівання води за допомогою вогню від пальників не можна було досягти стабільності напою. Він постійно вихлюпувався назовні і становив загрозу. 

У 1903 році Дезідеро Павоні вивів кавоварку для приготування італійського еспресо на комерційний рівень. Він придбав патент на винахід Луїджі Беззар і почав виробництво першої машини для барів під назвою Ideale. Під час її розробки були враховані недоліки старої моделі – з’явився клапан для регулювання тиску всередині та трубка, по якій скидалася пара.

До 1920 року еспресо став повсюдним напоєм в Італії, а сама назва напою міцно влаштовувалася в лексиконі італійців. Однак у передвоєнні роки XX століття споживання продукту помітно впало, що, однак, ніяк не вплинуло на розвиток устаткування його приготування.

У 1938 році під керівництвом Ачіль Гаджіа була розроблена принципово нова кавоварка, в якій для виготовлення напою використовувався тиск води замість водяної пари. Кава стала різноманітнішою, т.к. через підвищений напор з зерен виварювалися ефірні олії.

Через 9 років той же Ачіль Гаджіа створив ще один варіант кавомашини, цього разу на основі пружинно-поршневого механізму. Цей момент можна назвати революційним в історії кави, адже машина Gaggia дуже швидко готувала інтенсивніший напій під тиском до 8-10 бар.

Далі історія кращої кави в Італії пішла накатаною. Різні виробники створювали свої варіанти кофемашин, деякі намагалися переінакшити оригінальний рецепт на свій лад. Незважаючи на всі ці дії, смак та принцип виготовлення еспресо не змінюються вже десятки років.

Структура напою

Отже, кава еспресо – що це таке з погляду рецепту? Це напій, який складається всього з двох інгредієнтів: води та ретельно подрібнених кавових зерен. Його структура виглядає так:

  • Кремова піна. Утворюється природним шляхом без додавання інгредієнтів. Причина її появи – вилучення ефірних олій із кавових зерен під впливом високого тиску. В ідеалі пінка має бути однорідною і без світлих вкраплень.
  • Рідкі частини. Складається із двох шарів. Перший знаходиться впритул до піні і представлений так званим тілом, пофарбованим у карамельно-коричневий відтінок. Другий називається “серцем”, прилягає до дна склянки і відрізняється характерним темно-коричневим кольором.

Дивлячись на склад кави еспресо, можна зрозуміти, чим вона відрізняється від багатьох інших напоїв, також виготовлених з кавових зерен. Йдеться про відсутність будь-яких домішок. Немає ні вершків, ні молока, ні спецій. Тільки оригінальний смак справжньої чорної кави для справжніх поціновувачів.

Технологія

Для приготування найкращої кави в Італії використовується не один сорт, а суміш із 3-5 варіантів арабіки. У деяких випадках дозволено додавати робусту, але в малій кількості і тільки якщо мету зробити міцний напій з щільною піною. Мелені зерна – не найкраща сировина для цього напою, оскільки вони сильно втрачають первісний аромат та смак вже на 2-3 тижні зберігання. 

Що стосується обсмажування зернят, найкращим вибором стане будь-яка з діапазону від середнього до темного. Помел має бути між середнім і тонким. Надмірно велика сировина призводить до того, що espresso виходить нещільною і несмачною, а дуже дрібна може засмічити кавоварку. 

Є вимоги до обладнання:

  • тиск у камері не більше 9 бар;
  • холдер виконаний із нержавіючої сталі;
  • температура води від +87 ° С до +95 ° С;

Тепер перейдемо до самої технології. Тут все просто, тому що основну роботу виконує заздалегідь налагоджена кавоварка. Вам потрібно тільки правильно насипати зерна в холдер, а саме знати міру. Не сипте надто багато сировини. В іншому випадку на етапі утрамбування темпером можуть статися проблеми, через що готовий продукт вийде надмірно рідким і несмачним. 

Найкраще заливати в кавоварку не дистильовану, а фільтровану воду. Дистилят не дає зернам повністю розкрити свій аромат, зменшує міцність і заважає утворенню піни. 

Властивості

Еспресо – це не лише смачно, а й корисно. Напій має велику низку відомих переваг:

  • знижує ризик виникнення онкології;
  • допомагає підбадьоритися після пробудження;
  • після їди покращує її засвоєння;
  • знижує апетит, виключаючи переїдання;
  • стимулює діяльність головного мозку;
  • покращує потенцію та лібідо у чоловіків.