Кавоманія

Що ви могли не знати про каву без кофеїну

Для багатьох із нас кава – вірний супутник життя. З ним ми починаємо день, розбавляємо їм обідню перерву і з нею ж обговорюємо новини з друзями. Багато хто цінує цей напій за його тонізуючі властивості. Але є ті, кому просто приємно насолодитися кавою як десертом чи доповненням до неї не лише вранці, а й увечері. Для любителів пити каву протягом усього дня була вигадана декофеїнована версія напою або декаф. Вміст кофеїну в ньому на порядок менший, тому можна з чистою дозволити собі випивати кілька чашок на день. Але чи багато відомо про каву без кофеїну? Ми розклали все по поличках.

Трохи історії

Поява кави без кофеїну є свого роду випадковим збігом обставин. У 1903 році німецький підприємець Людвіг Розеліус перевозив на своєму торговому судні мішки з кавовими зернами на продаж, але дорогою потрапив у шторм, і кава була зіпсована: мішки сильно намокли, і зерна просочилися морською водою. У засмучених почуттях Людвіг хотів позбутися товару, але ощадливість і винахідливість взяли гору над емоціями. Людвіг просушив і обсмажив зерна, внаслідок чого отримав каву, смак якої нічим не відрізнявся від звичайної. Підприємець запатентував свій метод видалення кофеїну в США і почав виробляти декофеїновану каву в штаті Нью-Джерсі. З того часу в Америці такий напій стали називати “санка” (від французького словосполучення sans caffeine – “без кофеїну”). Але широку популярність він набув лише у 1930-х роках. До речі, приблизно в той же час з’явилося твердження про те, що кава без кофеїну подібна до «запашного саду без змій».

Істина у зерні

На сьогоднішній день декофеїнована кава особливо популярна в Америці. Причому американці віддають перевагу меленому декафу, а не розчинному, вважаючи його більш натуральним. Найцікавіше, що кількість кофеїну в декафі (декофеїнований напій все-таки не обходиться без мінімального відсотка кофеїну) залежить від ступеня обсмажування зерен, яке в різних країнах може бути різним: чим вона сильніша, тим менше кофеїну міститься в напої. Так, у скандинавському варіанті кофеїну більше, ніж в італійському. Але треба сказати, що за смаковими якостями напій без кофеїну не поступається звичайному.

Цікавий факт: нещодавно британські вчені знайшли ген, який відповідає за вироблення кофеїну в зернах кави та листі чаю, а американські колеги дослідників змогли блокувати цей ген. Цілком ймовірно, що незабаром з’явиться новий сорт кави, який збереже всі смакові якості, але при цьому стане абсолютно безкофеїновим.

Користь

Є переконання, що для людей із серцево-судинними захворюваннями декаф може стати справжнім порятунком. Корисний він і для тих, хто стежить за здоров’ям і намагається обмежувати споживання кофеїну. Якщо чашці еспресо міститься 60-90 мг кофеїну (залежно чи є у складі робуста), то разі декафом – 6-9 мг. Таким чином, щоб відчути тонізуючий ефект від кави без кофеїну, доведеться випити 10 чашок! При цьому, як довели вчені університету Тафтса (США), присутні в декафі ферменти стимулюють роботу мозку не гірше за звичайний напій.

Типи декофеїнування (і їхня безпека)

На сьогоднішній день є три типи декофеїнування зерен: традиційний, з використанням води та розчинника, водяний та за допомогою обробки стислим газом. Чим екологічніший метод, тим нешкідливіший сам напій. Так, класичний метод із використанням води є досить ефективним, але в ньому використовується досить шкідливий та токсичний для організму людини розчинник – етилацитат. Саме його застосовують для цькування комах.

Nespresso, наприклад, обробляє зерна за допомогою водяного або швейцарського методу, що є найбільш екологічним. Несмажені зерна заливають водою, яка витягує кофеїн, залишаючи при цьому аромат кави. Отриманий настій за допомогою фільтрів очищають від кофеїну. Потім зерна знову заливають водою. Таку процедуру повторюють кілька разів, що дає змогу видалити кофеїн на 99,9%. У результаті виходить продукт, який є абсолютно безпечним. Завдяки темній обсмажуванні натуральної арабіки різних сортів, що здійснюється окремо, напій навіть після декофеїнування має насичений смак класичної кави різного ступеня інтенсивності.

Що ви могли не знати про каву без кофеїну

Зараз, коли здоровий спосіб життя – популярна серед знаменитостей тема, багато відомих персон віддають перевагу напоям зі зниженим вмістом кофеїну. Так, під час своїх турне королева епатажу Леді Гага завжди включає в гастрольний райдер не лише знежирене молоко, цільнозерновий хліб, чай, а й неодмінно декофеїновану каву.

Із чим його «їдять»?

Є безліч рецептів напоїв та страв з мінімальним вмістом кофеїну. Наприклад, з декафом можна приготувати кавовий флан – ніжний десерт із молока та вершків, який тане в роті, милі кавові льодяники і навіть найсмачніші панкейки. Також у вас вийде чудова кава з апельсиновим соком або холодний напій з малиною.